V Plzni na Slovanech vznikne nová moderní čtvrť v areálu bývalých kasáren

  • Vydáno: 15. květen 2024

Kasárna Slovany se promění v moderní čtvrť s více než 3200 byty, parkovacím domem, školkou, kancelářemi i obchody a rozsáhlým centrálním parkem. Vzniknou zde nová pracovní místa. Do budoucna by se měla postavit i škola základní.

Město řeší podobu čtvrti se soukromým investorem a dnes představilo společný projekt k oživení více než třicetihektarové plochy, která chátrá od roku 1992, kdy byly původní kasárny uzavřeny.

„Namísto neprůchozího oploceného areálu bude nová čtvrť sloužit naopak jako svorník a nové ohnisko celých Slovan. Čtvrť Kasárna Slovany bude stavěna podle nejaktuálnějších urbanistických trendů tak, aby vytvořila zdravé životní prostředí s vyváženým klimatem i město krátkých vzdáleností, které poskytne obyvatelům klíčové služby, vybavenost i možnost zaměstnání. Klíčovým veřejným prostorem se stane centrální rekreační park o ploše 20 tisíc m2. Všechny ulice budou osázeny oboustrannými alejemi s pestrou druhovou škálou stromů, tvořící soustavu tzv. modrozelené infrastruktury,“ přiblížil hlavní architekt projektu Pavel Joba ze studia M1 s.r.o.

Ještě letos bude hotova projektová dokumentace k výstavbě a také zahájena stavba infrastruktury. Samozřejmostí bude napojení na městskou hromadnou dopravu, silniční, ale i cyklistickou síť.

„Udělali jsme významný krok k revitalizaci největšího brownfieldu v Plzni. Jsme první koalice, která našla vůli jednat se soukromým vlastníkem, jenž by bez města celé území budoucí výstavbě otevřel jen těžko. Řešíme výstavbu bytů, školky a věřím, že se nám zde po desítkách let podaří vybudovat i základní školu,“ uvedl primátor Plzně Roman Zarzycký.

První byty se zde začnou stavět do 2 let. Celková doba projektu je naplánována na 15 let.

KONTAKT

PRO PLZEŇ
Toužimská 1685/23
323 00 Plzeň

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© Provozuje PRO Plzeň. Všechna práva vyhrazena.