Otevření AMERICKÉ po dobu rekonstrukce ulice U Trati

  • Vydáno: 29. květen 2023

Dne 30.5.2023 poslalo hnutí PRO PLZEŇ dopis panu náměstkovi pro dopravu Bc. Alešovi Tolarovi, ve kterém ho žádáme o možnost otevření Americké třídy po dobu rekonstrukce ulice U Trati. 

 

Celý dopis zde: 

Věc: PÚ - stanovení most Milénia: dopravní značení - Oprava mostu Milénia, objízdné trasy – Otevření AMERICKÉ po dobu rekonstrukce ulice U Trati

Vážený pane náměstku,

jako předseda Komise pro dopravu RMP a zároveň zástupce politického klubu a politického hnutí PRO PLZEŇ pro tuto problematiku, Vás chci požádat o zvážení změny objízdných tras, které nás Plzeňáky čekají při rekonstrukci mostu Milénia.

Z dostupných informací na portálu plzen.eu (https://www.plzen.eu/urad/elektronicka-uredni-deska/vlastni/dok_2/vid_114091/pu-stanoveni-most-milenia-dopravni-znaceni-oprava-mostu-milenia-114091.aspx) se v období od 5.6.2023 do 6.10.2023  bude rekonstruovat ulice U Trati a budou nastaveny objízdné trasy dle DIO 01, DIO 02, atd.

Při bližším seznámení se s objízdnými trasami u obou etap lze konstatovat, že Plzeňané budou nuceni např. z místa ulice Doudlevecká, popř. křižovatky U Belánky směr nákupní centrum Hornbach, ulice U Prazdroje, jet trasou – Klatovská à Sady Pětatřicátníků à Tyršova à U Prazdroje. Tato objízdná trasa čítá přes 3km a dostáváme se do poměrně dopravně napjatých míst, což jsou např. Sady Pětatřicátníků, ulice Doudlevecká. Stejně tak je následně i směřovaná objízdná trasa v II. etapě, která navíc počítá s průjezdem okolo OC Plaza a opětovně zasáhne do Sadů Pětatřicátníků.

Jsme přesvědčeni, že dopravní situace i s ohledem na další uzavírky v Plzni, bude opravdu zejména v měsíci září, říjen 2023 kritická. Proto Vás chceme požádat o zvážení možnosti na období těchto oprav otevřít v plném režimu ulici Americká, která je dnes uzavřená. V otevření Americké vidíme hned několik výhod. Otevře se tranzitní komunikace, která byla pro Plzeň vždy tak koncipovaná a uvolní náporu objízdných tras a to zejména v ulici Klatovská, Sady pětatřicátníků, Doudlevecká. Kromě odlehčení těmto ulicím, bude mít otevření Americké také přínos pro znečišťování ovzduší v Plzni. Při otevření Americké se objízdné trasy zkrátí o 1/3 délky. To znamená také o 1/3 méně času pro auta v širším centru města, kde žijí Plzeňané.

Přínos vidíme také v plynulosti MHD, která je městem podporovaná. V první řadě je nutné konstatovat, že obě etapy zasáhnou do prázdnin, kdy se určitě sníží počet automobilů v Plzni a otevření Americké nebude mít v období prázdnin negativní vliv na plynulost MHD. V tomto případě převládá pozitivní přínos zkrácení objízdné trasy a menší zatížení pro životní prostředí. Kde však spatřujeme největší potřebu Americkou otevřít, je září a říjen 2023. V případě, že se Americká neotevře, máme obavu, že bude docházet k velkým kolonám v objízdných trasách. To bude mít za důsledek možné zpoždění autobusových a trolejbusových spojů a to zejména linek: T10, T14, A20, A22, A29, A28, A34, A41.

V rámci větší plynulosti dopravy v průběhu rekonstrukce ulice U Trati Vás žádáme o projednání možnosti otevření ulice Americká pro všechna osobní vozidla. Pro lepší plynulost provozu v Americké snížit rychlost na 30km/h a umožnit tak Plzeňánům zajistit co nejlepší dopravní obslužnost.

Děkujeme

S pozdravem

Jiří Uhlík, MBA

KONTAKT

PRO PLZEŇ
Toužimská 1685/23
323 00 Plzeň

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© Provozuje PRO Plzeň. Všechna práva vyhrazena.