Roman Andrlík - kandidát na starostu Slovan

  • Vydáno: 27. srpen 2022
Našim lídrem na Slovanech je zkušený politik, posledních 8 let místostarosta tohoto městského obvodu Roman Andrlík. 
 

Čistá Plzeň a její fungování

Oslovili jsme Romana Andrlíka, místostarostu městské části MO-2 Slovany, aby se s námi podělil o zkušenosti a poznatky z fungování městské společnosti Čistá Plzeň. Roman Andrlík je místostarostou tohoto obvodu druhé volební období a zažil ve funkci rozjezd Čisté Plzně.

Pane místostarosto, popište nám prosím v krátkosti fungování jedné z klíčových společností města od jejího založení.

Poplatky za komunální odpad se začaly platit od ledna 2015, kdy se o svoz odpadu začala starat místo soukromých firem městem založená společnost Čistá Plzeň. Tehdy zlevnil odvoz odpadu zhruba na polovinu (oproti stavu předtím), v čemž viděli zástupci opozice kampaň koalice před komunálními volbami roce 2014. Radnice v té době slíbila, že na nákladech se bude z poloviny podílet město a z poloviny obyvatelé. Mezitím ale náklady stouply a poplatky od obyvatel by je kryly jen z jedné čtvrtiny a to nebylo udržitelné. Od ledna 2020 proto náklady pro občany postupně v každém roce vzrostly až do současné ceny. Je to dáno i prudce stoupajícími náklady na svoz odpadu. Větším problémem bylo to, že městské obvody přišly o finance, za které likvidovaly černé skládky a nepořádky na svém obvodě. Tahle disciplína nebyla pro Čistou Plzeň úplně „ušitá na míru“, proto trvalo mnohem delší dobu, než se spolupráce mezi obvody a Čistou Plzní zaběhla a ustálila alespoň do nějaké přijatelné podoby, která snad funguje. Abych jen nekritizoval, tak mohu říct, že poslední nahlášené černé skládky byly odstraněny opravdu v krátkém termínu.

Pane místostarosto, to ale určitě není jediný problém a „bolest“ Čisté Plzně?

Ne, to rozhodně není. Současný režim svozů způsobil další problém. Jedná se o zpřístupnění nádob na odpad a jejich navrácení v den svozu. Zřejmě se částečně zvýšila čistota v ulicích, ale mnoho, především starších bytových domů nebo i rodinných domků není na toto přizpůsobeno a odpadní nádoby se jim do leckdy úzkých chodeb nevejdou. Přestože si občané často objednali nádoby menší, zvýšili četnost svozů (i přes vyšší cenu), pokud nemají dvorky s vhodným přístupem, nádoby jim především v letních měsících v parných dnech silně zapáchají v chodbách. Navíc může jít o občany v seniorském věku, kteří již nemají na tyto fyzicky náročnější manipulační operace dostatek sil a energie. Takový způsob skladování odpadních nádob se postupně bude aplikovat do všech obvodů po celé Plzni. Je to problém, nad kterým je potřeba se znovu zamyslet a řešit ho rozumně a především individuálně s citem u každé nemovitosti, kde tento problém nastane. Věřím, že s lidským přístupem to bude možné dotáhnout do nějaké přijatelně fungující podoby. Na závěr bych rád zmínil, že u spousty nájemních bytů a ubytoven jsou kapacitně poddimenzované odpadní nádoby, protože majitelé ne vždy uvádějí skutečný počet obyvatel jejich nemovitostí. Bude potřeba zpřísnit kontrolu, protože důsledkem jsou nehezké pyramidy pytlů odpadu u odpadních nádob. To se přece nikomu nemůže líbit! Vždyť v Plzni žijeme a prostředí si vytváříme především my, občané" dodal na závěr místostarosta Andrlík.

 https://

 

KONTAKT

PRO PLZEŇ
Toužimská 1685/23
323 00 Plzeň

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© PRO Plzeň. All rights reserved.