Jiří Strobach - kandidát na starostu "Trojky"

  • Vydáno: 27. srpen 2022

Našim kandidátem na starostu největšího městského obvodu Plzeň 3 je zkušený politik, 8 let vykonával funkci starosty, Jiří Strobach. 

Téma, doprava v Plzni. 

Jirko, co říkáte na současnou dopravu v Plzni?

Jiří Strobach: Určitě nejsem spokojený. Za posledních 8 let se zlepšení dopravní situace v centru města nikam neposunulo, spíš naopak. Zdá se mi, že vedení města v této oblasti vůbec nekomunikuje uvnitř svých podřízených úřadů a tím dochází, k čemu dochází. Velké kolony, špatná průjezdnost. Je škoda, že právě doprava byla hlavním tématem této současné koalice.

Proč si myslíte, že se dopravní situace nezlepšila?

Především proto, že žádný z projektů, který by dopravu v Plzni pomohl zklidnit, se nikam dál nevyvíjí. Západní okruh se dokončuje již řadu let a projekt východního okruhu se začátkem roku zastavil.

Již několik let, i s ohledem na západní okruh, sledujeme dopravní kolaps na kruhovém objezdu u Makra a mimo to občané průběžně zažívají řadu komplikovaných uzavírek, někdy i několika tras najednou, mnohdy se složitými objízdnými trasami. Zejména částečné uzavření Tyršova mostu, zároveň probíhající oprava Zborovské (která již je naštěstí hotová), oprava Koterovské a Klatovské způsobily v jeden okamžik naprostý kolaps pro cestu z jihu a jihozápadu Plzně i okolí.

Aby těch nesystémových kroků nebylo málo, uzavřelo vedení města Americkou třídu spolu s Purkyňovou ulicí a to hned první den školního roku. To byl bezesporu pro občany města šok.

A co by podle vás pomohlo řešit dopravu a zklidnit automobilový provoz ve městě?

Tak v prvé řadě nejvíc trápí centrum města tranzitní nákladní doprava. Když vidíte na přechodu pro chodce u Divadla J. K. Tyla stát maminku s kočárkem a metr a půl před nimi projede 50-ti kilometrovou rychlostí 30-ti tunová tatra s pískem, tak vás mrazí.

Už v době, kdy jsem byl starostou obvodu, zvažovali jsme zákaz nákladní dopravy na Klatovské. Současné vedení má na toto omezení jiný názor. Osobně si myslím, že by to hodně dopravě pomohlo.

Na jakých místech v Plzni byste chtěl zapracovat

Navrhoval bych urychleně realizovat dokončení propojení ulice Sukova - Borská. Posílit kapacitu této trasy dál z Borské na Skvrňanskou. Také vyřešit křižovatku Na Belánce. Dokud nebude Belánka vyřešená, otevřeme zpět Americkou. Určitě je nutné otevřít konečně západní okruh, vyřešit kruhový objezd u Makra a pokračovat ve výstavbě východního okruhu.

A co bude pak?

Pak se může dít přesně to, po čem určitě občané obvodu touží. Na Klatovské se může realizovat projekt arch. Šimečka, který vrací tvář Klatovské do první republiky, tj. širokého bulváru se stromy a s klidnou dvouproudou silnicí. Můžeme dál zklidňovat centrum města, zejména v sadovém okruhu se zvýšením počtu předzahrádek u restaurací a kaváren. A z Americké třídy se pak může opravdu stát vyhledávaný bulvár, na jaký byli naši předkové zvyklí, i v části u budoucího centra Corzo. V neposlední řadě se může konečně dokončit projekt výstavby záchytných parkovišť, abychom mohli více preferovat MHD.

 

KONTAKT

PRO PLZEŇ
Úněšovská 2205/17, Bolevec, 323 00 Plzeň
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© PRO Plzeň. All rights reserved.