V Plzni se uvažuje o projektu, který by mohl omezit počet bezdomovců v centru města

  • Vydáno: 21. červen 2023

V úterý 20.6.2023 se radní Plzně pro bezpečnost Jiří Winkelhöfer a zastupitel MO Plzeň 3 Aleš Hess zúčastnili obchůzky s městskou policií a soustředili se zejména na bezdomovce ve vytypovaných lokalitách ve středu města. V první hlídce byl zástupce velitele zkušený Tomáš Petřík. V hlídce druhé šel i samotný velitel městské policie Petr Nováček. Čísla mluví o tom, že v Plzni máme asi 400-500 lidí bez domova, problematických do 80, těch opravdových recidivistů, častěji agresivních 20-30.

Aleš Hess popisuje zážitky z obchůzky: „Z radnice jsme šli nejprve k poště. Na náměstí skoro nic, jen u kostela známá trojice bezdomovců, ale jsou v klidu, hlásí nám mezitím vysílačkou druhá hlídka. Na poslední lavičce, skoro u sjezdu k Rychtářce, jedna slečna se psem. Byla úplně v pohodě, zkušení strážníci ji prý dobře znají.“ Pana radního Winkelhöfera zajímalo, jak dlouho žije na ulici a jestli tu i přespává, dále se ptal na to, zda by v případě, že by město zřídilo speciální místo, kde by mohli lidé bez domova být, měli tam kontrolovaný omezený přísun alkoholu zdarma, zda by to místo upřednostnila. Slečna odvětí, že kdyby tam šla i její parta, tak klidně. Jedná o projekt, který úspěšně funguje v Brně a o kterém se uvažuje i v Plzni. Na tomto speciálně určeném místě by měli pracovat terénní pracovníci, kteří lidem bez domova můžou pomoci s problematikou dluhů, vztahů, práva, závislosti atd. Musela by být předem stanovena základní pravidla, která by tito lidé museli dodržovat, nesměli by být opilý namol, museli by se zúčastňovat nějakých připravených aktivit nebo lékařských vyšetření přímo na místě. Lékaři by mohli podávat v přesně odměřených dávkách těmto spolupracujícím lidem alkohol. Městská policie by měla tak místo, kam by bezdomovce mohla odvézt. V Brně mají s tímto projektem už zkušenosti a hlásí výsledky. Daří se navázat lépe kontakt a pomoct k návratu do běžného života. Díky tomuto projektu se daří dostat lidi z centra města, z parků a od obchodních center, dostat k nim lépe terénní pracovníky a daří se i dostávat některé lidi z ulice zpět do běžného života. Městská policie má za úkol v následujících týdnech zjišťovat přímo u bezdomovců, co si o tom myslí a zda by měl tento projekt vůbec šanci na úspěch.

Aleš Hess popisuje dál: „Další partu jsme potkali před zastávkou Sady pětatřicátníků na lavičce u FPR. Už z dálky nás zdraví s úsměvem "Já jsem hodnej dneska!" Skupinka dvou mladších a dvou starších bezdomovců sedí na lavičkách a jsou opravdu dnes hodní.“ Strážníci znají celou skupinku. Jména i jejich vylomeniny. Nemají dnes u sebe ani psy, ani alkohol a mluví i vypadají střízlivě. Případný alkohol, díky vyhlášce, jim může být zabaven, tak ho stejně většinou pečlivě schovávají. Několik historek z horších dnů nám ukazuje, ze mluvíme přesně s těmi, které ve městě úplně vidět nechceme.  Pánové se nestydí, skoro se i chlubí, částečně se omlouvají a slibují, že se budou už krotit. Měli problémy i u škol nebo s obtěžováním kolemjdoucích. Pan radní se jim snaží domluvit, už se s nimi zná z jiných obchůzek: „Kluci, seďte nám někde jinde. Vždyť víte, že vám tady nedáme pokoj. Ne u zastávky a před školou. Hele tamhle jde zrovna škola.“ Normálně by hlídka zůstala zde, dokud by skupinka neodešla. Ale dnes jsou opravdu v klidu a my máme další cíle cesty, tak je necháváme. „Povídali jsme si s nimi snad 15 minut a celý rozhovor mne nutí k přemýšlení. Ukazovali například na svoje oblečení a na sebe, že jsou čistí a včera se sprchovali.“ Každý z ulice se má v Plzni samozřejmě kde umýt a kde dostat čisté oblečení. Máme se k nim takto chovat? Nikdo na ně ani nezvýšil hlas, nic, jen důraz a naléhání, ať jdou jinam a chovají se slušně. Vyhánět je proto, jak vypadají? Ale jejich minulost nám jasně ukazuje, že dovedou opravdu zlobit a minimálně dětem a ženám nahání hrůzu a nejen to. Je to o nastavování hranic.

Další zastávkou na obchůzce byla paluba Hamburk před hlavním nádražím. Zástupce velitele ukázal na nainstalovanou kameru, která tento prostor snímá. Je zde asi 3 měsíce, jde o velmi moderní a detailní kameru, zabírá celý Hamburk. V infocentru bylo umístěno krizové tlačítko pro rychlé přivolání pomoci. Ptali jsme se, zda pomohla kamera, zda zde vidí více hlídek městské policie, zda ubylo incidentu apod. Odpovědi nám udělali radost. Opatření dle zaměstnanců Infocentra na nádraží fungují. Skupinky se zde sice stále občas vyskytují, ale krotí se. Ví, že jsou pod dohledem. Městská policie přijíždí díky kameře sama od sebe, když se jim na dispečinku něco nezdá. Incidenty prakticky vymizely. Takhle by to mělo fungovat. Aleš Hess dále popisuje: „Dále jdeme podchodem. Hned na schodech vidíme dvojici. Popíjí a kouří. Ale jsou aspoň schovaní a klidní. Po upozornění, že tady nesmí ani pít ani kouřit se omluví, sbalí se a odchází. Tihle dva nemají nejlepší pověst, jsou občas konfliktní k jiným bezdomovcům a ten jejich pes už několikrát údajně kousl jiného bezdomovce.“ Trasa obchůzky dále vedle kolem bývalého Prioru směrem na Americkou. "Tady občas jsou, ale protože je obtěžujeme, vrací se sem méně a méně," vykládá jeden ze strážníků a opravdu jsme nepotkali prakticky nikoho. U mostu jsme minuli pár, který nás zdraví a chlubí se, že „Takhle dobrý, pánové, ne?“ „Takhle by to šlo.“, odpovídá s úsměvem jeden ze strážníků. Aleš Hess dokresluje situaci: „Hubená mladá dvojice svým vzhledem, chováním, účesem i oblečením vypadá jako z ulice, snad ta formulace nikoho neurazí.“ Strážníci nás informovali, že jde o kluka co abstinuje, před časem měl dokonce rvačku s jedním ze strážníků. Zaujalo nás, že o tom hovoří, že narazily na sebe dvě tvrdé hlavy a zbytečně se to vyhrotilo, byla to chyba z části od obou. Je zajímavé, že to neposuzují jednostranně, bez nějaké averze k němu. „A tenhle kluk má teď práci a přes 3 měsíce bydlí, okolo nás šel za ruku s přítelkyní. Velmi mi zaujal přehled, ale i přátelský vztah k lidem, které strážníci znají z ulice,“ doplňuje Aleš Hess. Obchůzka byla zakončena v parku před Západočeským muzeem, kde se pravidelně v neděli rozdává polévka. Poslední neděli zde bylo 74 osob. K zamyšlení je, že během neděle tu bezdomovci zaberou část laviček i parku, který by měl sloužit jako odpočinkové místo pro občany, rodiny s dětmi nebo turisty.

Zklidníme město úplně a vytlačíme bezdomovce zcela z centra města nebo i okolních částí? Nikdy ne stoprocentně. Většina lidí bez domova není agresivní a dá se s nimi v klidu domluvit. O to důkladněji musíme řešit problematické skupinky a místa. Podle všeho se intenzita a důraz na ně zvětšuje, ale v přijatelných a zákonných mezích. Strážníci mají přehled. Mluví s nimi, vysvětlují. Projekt, o kterém je momentálně uvažováno by mohl pomoci situaci s bezdomovci lépe monitorovat a uklidnit nebo dát některým šanci, pokud budou chtít, pomoci se opět postavit na vlastní nohy.

KONTAKT

PRO PLZEŇ
Toužimská 1685/23
323 00 Plzeň

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© PRO Plzeň. All rights reserved.