Pracovitá, obětavá a velmi schopná... Ženy chtějí zvolit Irenu Vítovcovou první plzeňskou primátorkou

PLZEŇ - O tom, že by ženy měly mít v politice větší zastoupení, mluví různé strany už hodně dlouho. Ale až sdružení PRO Plzeň v letošních komunálních volbách tuto myšlenku začalo skutečně naplňovat. Nejen že ženy tvoří na jeho kandidátce pro zastupitelstvo Města Plzně více než 40 %, ale i v čele kandidátky stojí lídryně, výrazná plzeňská osobnost Irena Vítovcová.

Mohla by se stát historicky první primátorkou Plzně. V čele města totiž ještě nikdy žádná žena nestála.

"Jsem moc ráda, že se nám podařilo na kandidátku na magistrát i v jednotlivých městských obvodech dostat tolik žen. Osobně jsem s většinou z nich o potřebě kandidovat mluvila a přesvědčovala je. Jsem přesvědčená, že ženský element do politiky patří. Ženy jsou obecně velmi cílevědomé a mají tah na branku, což je dobré v komunální sféře využít," říká Irena Vítovcová.

Irena Vítovcová je v Plzni známá díky sdružení ProCit, které v roce 2010 založila a stojí v jeho čele. Sdružení už  pomohlo stovkám rodin s dětmi trpícími poruchami autistického spektra.

Irena Vítovcová ale není ani v komunální politice nováčkem, uplynulé čtyři roky už byla v zastupitelstvu nejlidnatějšího plzeňského obvodu Lochotín.

"Bylo pro mě velkou ctí, že si mě kolegové letos vybrali za lídra kandidátky. Ráda jsem tu výzvu přijala, protože vím, že za sebou mám na kandidátce neobyčejné silný tým schopných lidí z různých oborů a společně můžeme něčeho dosáhnout. Ve svém programu se zaměřujeme na obyčejný život lidí ve městě, aby se v něm cítili bezpečně žilo se jim zde dobře. Významnou část našeho programu tvoří podpora sportu, protože většina z nás jsme sportovci a chceme celou Plzeň, především děti, rozhýbat. Mou hlavní prioritou je pak sociální oblast - podpora chráněného bydlení pro rodiny s handicapovanými dětmi i větší pozornost seniorům," říká Irena Vítovcová.

A co soudí o Ireně Vítovcové ostatní? Záměrně jsme se zeptali především žen.

„S Irenkou Vítovcovou se znám už nějaký ten pátek a má můj velký obdiv za to, co dělá pro ProCit a pro děti s autismem.  Nesmírně si jejích aktivit vážím. Je to pro mne žena s velkým Ž,“  říká zpěvačka a herečka plzeňského DJKT Vlaďka Bauerová.

Andrea Vojáčková, obchodní ředitelka společnosti Skřivánek spolupracuje s Irenou Vítovcovou přes deset let. "Za tu dobu jsem ji poznala jako loajální a pracovitou kolegyni a optimistickou a obětavou přítelkyni. Velmi si vážím jejího nasazení a chuti pomáhat jiným. Přeji si, aby se jí i v dalších letech dařilo naplňovat její poslání a byla úspěšná ve všem, co pro děti s autismem dělá.“

O tom, že pracovité ženy do politiky patří, je přesvědčená plzeňská gynekoložka Ivana Fakanová. "Proto jsem ráda, ze paní Irena Vítovcova, Naďa Mauleová a mnohé další na kandidátce PRO Plzeň chtějí rozčeřit politické vody," říká lékařka.

Dalšími uznávanými osobnostmi, které Ireně Vítovce a PRO Plzeň vyjadřují podporu, jsou například Eva Dortová, primářka Nemocnice U Mulačů, psychiatrička Jitka Rumlová, vysokoškolská pedagožka Věra Knappová a další.

Ireně Vítovcové je 44 let, vystudovala SPŠ strojnickou, je vdaná, má dva syny Matyáše (13) a Kryštofa (9). Svůj volný čas tráví nejraději s rodinou, výlety, sportem, četbou. Má ráda dokumentární a životopisné filmy, hudbu a divadlo. 

 

 

KONTAKT

PRO PLZEŇ
Úněšovská 2205/17, Bolevec, 323 00 Plzeň
E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2019 PRO Plzeň