Glosa: Obětovali jsme děti a jejich sport?

  • 15. únor 2021 |
  • Aktuality

Už tak se řadíme mezi národy, které mají „nejtlustší děti Evropy“. Každé 4. dítě v České Republice trpí nadváhou a každé 7. pak obezitou. Masivně přibývá i dětí s morbidní obezitou. Něco to o nás a našem životním stylu vypovídá. V Česku se v této zvláštní době rozmohlo otužování, běhání a workoutové posilování. Ale rozmohlo se i hraní videoher na různých platformách, obrovská a cílená propagace sociálních sítí, izolace dětí a podobně. Populace se dělí na aktivní sportovce a lidi sport ignorující. Pomyslné nůžky se nám v této době rozevírají jak mezi dospělými, tak i mezi dětmi. 

Co teď, když je vlastně oficiálně zakázáno provozovat amatérský kolektivní sporty? Ty, který právě děti mají nejraději. Ty, které nám můžou pomoci tyto hrůzné prognózy ještě zvrátit. Děti potřebují sport, je pro ně důležitá jak fyzická zátěž tak, ale i psychická očista a pocit sociální sounáležitosti. To vše určuje mladé děti a pomáhá jim utvářet jejich charakter.

Je to velká zkouška všech dětí, jak moc mají rády sport, který dělají. Je to i obrovská zkouška pro jejich rodiče, kteří musí prokázat nejen školní znalosti, ale i nahradit jejich trenéry. Samozřejmě, že v rámci možností se každý snaží pro svoji ratolest udělat maximum. Ale speciální sportovní vedení nejde vždy lehce nahradit. A jak nahradí dětský kolektiv? Soupeření mezi sebou a snažení se o překonání sportovních překážek? To už zajisté nahradit nelze!

Potřebujeme děti vrátit do škol a k jejich volnočasovým aktivitám. Potřebujeme dětem vrátit sport. Následky, které hrozí, jsou už teď obrovské. Zdravotní problémy, psychické problém, sociální adaptace, to vše můžou v budoucnu být nejhlavnější témata této generace. Jak ale zmírnit škody? Odpověď je prostá, musíme se zaměřit na to, co lze ovlivnit u každého z nás. Musíme ještě více ubrat ze svého pohodlí a věnovat ještě více své energie právě dětem. Dejme si tu práci připravit dětem denní program, požádat o pomoc svého trenéra nebo učitele v přípravě. Nechme je samostatně studovat a jen dohlížejme. Vezměme je na delší ozdravnou procházku, kterou jistě uvítáme i my a naučme je samostatnosti. Je to náročná cesta, ale je to způsob jak minimalizovat škody na dětech, která se teď naše vláda svými neopatrnými opatření dopouští. 

V poločase Covid vede nad sportem 1:0. Jak bude vypadat druhý poločas, máme možná ve svých rukou právě my. Já věřím, že vše zvládneme a sport zažije brzy velký boom. Rozhodujícím faktorem bude kreativita trenérů a jejich moderní a atraktivní pojetí.

Tomáš Morávek - člen Výboru pro sport PK, PRO Plzeň 

 

KONTAKT

PRO PLZEŇ
Úněšovská 2205/17, Bolevec, 323 00 Plzeň
E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© PRO Plzeň. All rights reserved.